
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9.7 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Resistance | 165 mΩ |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Type | High Side |
| Interface | On/Off |
| Output Current | 2.5 A |
| Operating Supply Voltage | 4 V to 40 V |
| Output Type | N-Channel |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Number of Channels | 4 |
| Turn-On Delay Time | 50 µs |
| Turn-Off Delay Time | 50 µs |
| Number of Outputs | 4 |
| Nominal Supply Current | 8 mA |
| Nominal Input Voltage | 40 V |
| Number of Drivers | 1 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature |
| On Resistance (RON) | 280 mΩ |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Current Limit | 8 A to 14 A |
Stock: 1791
Distributors
pcbx
Unit Price$1.14874
Ext.Price$1.14874
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.14874 | $1.14874 |
| 10 | $0.94109 | $9.41090 |
| 25 | $0.85446 | $21.36150 |
| 50 | $0.77581 | $38.79050 |
| 100 | $0.70441 | $70.44100 |
| 300 | $0.67468 | $202.40400 |
| 500 | $0.64621 | $323.10500 |
| 1000 | $0.62022 | $620.22000 |
